اگر قصد ادامه ی تحصیل در کشور ترکیه را دارید باید ابتدا از نظام آموزشی ترکیه و شرایط تحصیل در این کشور آگاهی جامعی داشته باشید . آنکا سیتی با قرار دادن اطلاعاتی جامع و کامل از شرایط تحصیلی در تمامی مقاطع سعی در خدمت رسانی به شما عزیزان دارد و ازهنگام گرفتن تصمیم شما برای تحصیل در این کشور تا پایان تحصیلاتتان پشتیبان شماست.

سیستم آموزشی ترکیه به چهار قسمت تقسیم می شود : آموزش پیش دبستانی

آموزش ابتدایی

آموزش متوسطه

آموزش عالی

آموزش پیش دبستانی تا ابتدایی 8 سال به طول می انجامد و کودکان از 6 سالگی تا 14 سالگی در این سیستم آموزش می بینند. سپس وارد مرحله ی 4 ساله ی آموزش متوسطه می شوند و تا پایان 18 سالگی در دبیرستان هستند. اما اگربخواهند در دبیرستان های حرفه ای آموزش ببینند دو سال اخر دبیرستان را در آموزشگاه های عالی به سر می برند. در حقیقت در نظام آموزشی ترکیه ، مقطع آموزشی ابتدایی تا دبیرستان به صورت سیستم 4-4-4 است. مدارس ترکیه به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می شوند . مدارس دولتی به صورت رایگان و مدارس خصوصی شهریه دارند و در پایان‌ دوره‌ دبیرستان‌ به‌ دانش‌آموزان‌ مدرک‌ دیپلم اعطا می شود. هم چنین زبان آموزش در مدارس ترکیه به زبان ترکی است و دانش آموزان برای ادامه تحصیل در مقطع دبستان تا دبیرستان باید زبان ترکی را فرا بگیرند. تحصیل در دبیرستان های ترکیه علاوه بر نزدیک بودن با کشورمان و کیفیت بالای آموزش مزایای دیگری هم به همراه دارد که به چند مورد از آن اشاره می کنیم:
  • هزینه مناسب برای دریافت اقامت ترکیه
  • مدت زمان کوتاه برای دریافت اقامت ترکیه
  • سیستم استعدادیابی مدارس بین المللی ترکیه
  • هزینه های مناسب برای تحصیل در ترکیه

این دلایل هر کدام می توانند دلیلی برای تحصیل فرزند شما در مدرسه ها خصوصا مدارس بین المللی ترکیه باشند. شما می توانید در شهرهای مختلفی از ترکیه فرزندان خود را در مدارس بین المللی ثبت نام کنید. ترکیه یکی از کشورهایی است که شرایط رشد و پیشرفت بالایی را در خود دارد. حال این رشد میتواند در زمینه تجارت باشد و یا می تواند در زمینه تحصیل افراد باشد. یکی از گزینه های بسیار مناسب برای تحصیل در دبیرستان های ترکیه برای فرزندان شما انتخاب مدرسه های بین المللی ترکیه است.

در آنکارا و استانبول بهترین مدارس بین المللی ترکیه و دانشگاه های ترکیه واقع شده اند. سیستم تحصیلاتی دانشگاه های‌ ترکیه در سیستم آموزشی ترکیه ، جهت ورود به دانشگاه های ترکیه باید در آزمون ورودی به دانشگاه ها قبول شوید. برای دانشجویان بین المللی این آزمون برای هر دانشگاه متفاوت است و به زبان ترکی یا انگلیسی برگزار می شود. دوره های تحصیلی در دانشگاه های ترکیه – دوره کاردانی : شامل دو تا سه سال تحصیل به صورت آموزش حرفه ای در زمینه های مختلف تحصیلی است . دانشجویان پس از این دوره می توانند وارد دوره کارشناسی شوند. – دوره کارشناسی : شامل حداقل 4 سال تحصیل در دانشگاه های ترکیه می باشد. – دوره کارشناسی رشته های پزشکی و پیراپزشکی : این دوره در رشته های دندانپزشکی، داروسازی، دامپزشکی و پزشکی در ترکیه شامل 5 سال تحصیل در دانشگاه های علوم پزشکی ترکیه است. پس از گذراندن این دوره در رشته پزشکی مدرک Tip Doktorlugu Diplomasi و در رشته دامپزشکی مدرک Veteriner Hekim Diplomasi و در دندانپزشکی مدرک Dis Hekimligi Diplomasi به شما اعطا می شود. – دوره ارشد : این دوره به صورت پروژه محور به مدت 2 سال تحصیل و آموزش محور به مدت 1 سال و نیم ارائه می شود. – دوره دکتری یا تخصص پزشکی : این دوره در رشته های مختلف مدت زمان متفاوتی دارد. برای رشته های کشاورزی، داروسازی و دامپزشکی دوره 2 ساله، در رشته هنر و علوم دوره 3 ساله، در رشته پزشکی دوره 3 تا 6 ساله می باشد. دوره دکتری به طور کلی شامل دو سال مطالعه تایید شده و با ارائه پروژه یا تز دکتری پس از چهار سال تکمیل می گردد.]]>