همه چیز درباره اقامت و شهروندی در کشور ترکیه:

چرا ترکیه؟

کشور ترکیه با جذب ۳۰ میلیون گردشگر در سال ششمین مقصد توریستی گردشگران در سطح جهان می باشد. موقعیت جغرافیایی خاص، وجود بخشی از خاک این کشور در اروپا و بخشی در آسیا، آب و هوای متنوع و برنامه ریزی گسترده و امکانات متنوع برای جذب توریست این کشور را به یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری تبدیل کرده است.
همسایگی و شباهت های فرهنگی و آب و هوایی ترکیه و ایران باعث شده که تعداد زیادی از ایرانیان این کشور را به عنوان مقصد گردشگری، کاری و یا برای زندگی انتخاب کنند. در این مقاله به چگونگی گرفتن اقامت و تابعیت کشور ترکیه میپردازیم نکته اول که بسیار مهم و قابل تامل است باید توجه داشته باشید اقامت دائم با تابعیت کلا متفاوت است. اقامت در ترکیه به دو صورت کوتاه مدت و بلند مدت امکانپذیر است که از نظر شرایط اخذ و مدت زمان اقامت و… با هم متفاوت هستند.

اقامت چیست؟

در صورت داشتن اقامت شما میتوانید در کشور ترکیه ساکن شوید ولی این به معنای این نیست که شما شهروند ترکیه شناخته شوید و شما همچنان یک تبعه خارجی محسوب میشوید. در این حالت به شما پاسپورت ترکیه تعلق نمیگیرد و از برخی حقوقی که شهروندان ترکیه از آن برخوردار میشوند محروم هستید به عبارتی شما تنها اجازه زندگی(ویزا) در این کشور را کسب خواهید کرد. اقامت کوتاه مدت: اقامت کوتاه مدت ترکیه معمولا اقامتی یکساله است که به منظور فعالیت های مختلفی چون کار، تحصیل و توریستی صادر می شود. در زیر لیست روش هایی که از طریق آن ها می توان اقامت یک ساله ترکیه را دریافت نمود، آمده است:

1-اقامت به منظور تحقیقات علمی
2-اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری (راه اندازی کسب و کار و برقراری ارتباطات تجاری)
3-اقامت توریستی به منظور مقاصد گردشگری یا اقامت ترکیه با اجاره خانه: یکی از این موارد اقامت توریستی ۹۰ روزه بدون ویزا است که مدت این اقامت ۹۰ روزه یعنی ۳ ماه می باشد برای این نوع اقامت نیازی به ویزا نمی باشد ( البته برای ایرانیان) و شما می توانید در کشور ترکیه به مدت ۳ ماه در سال بدون نیاز به ویزا یا اجازه اقامت بدون هیچ مشکلی ساکن شوید. توجه داشته باشید با این نوع ویزا اجازه هیچ کاری مثل دادوستد و کار یا تحصیل در ترکیه را نخواهید داشت.
4-حضور در برنامه ها و کارگاه های آموزشی شرکت های محلی ترکیه
5-اقامت تحصیلی یا شرکت در برنامه های بین المللی که مراکز آموزشی ترکیه برگزار می کنند برای گرفتن این نوع اقامت باید ابتدا درآزمون تومر شرکت کرده و مدرک تومر را بگیرید. با داشتن این مــــدرک شما در کمتر از ۳ ماه می توانید اقامت دانشجویی در کشور ترکیه را فراهم کنید. البته اخذ پذیرش از موسسات آموزشی نیز پیشاپیش ملاک اعطای این نوع اقامت خواهد بود. این روش اخذ اقامت برای آنانی که قصد اقامت قطعی در ترکیه را دارند نیز موکدا توصیه می گردد.
6-اخذ اقامت به منظور استفاده از برنامه های درمانی (بشر دوستانه)
7-اقامت از طریق یادگیری زبان ترکی
8-شرکت در برنامه های آموزشی، تحقیق، کارآموزی یا دوره های تخصصی از طریق سازمان‌های عمومی
9-اجازه اقامت برای قربانیان قاچاق انسان
10-اقامت ترکیه با خرید خانه (مالکیت اموال غیرمنقول)
11-اقامت ترکیه از طریق ازدواج

مدارک لازم جهت اخذ اقامت موقت در ترکیه به شرح زیر می باشد :

1-تکمیل فرم درخواست
2-کپی و اصل پاسپورت
3-چهار قطعه عکس رنگی با سایز پاسپورت
4-مدارکی دال بر داشتن تمکن مالی مناسب برای هزینه های مدت زمان اقامت در ترکیه (میزان مشخصی در قانون قید نشده است) برای خود و خانواده تحت تکفل
5-داشتن بیمه از یک بیمه خصوصی
6-مدارک دال بر خرید ملک، قرارداد کاری یا تاسیس و ثبت شرکت

اقامت دائم:

اقامت دائم معمولا بعد از آنکه تمدیدهای سالانه اقامت کوتاه مدت انجام شد، قابل دریافت خواهند بود. در مجموع اتباع خارجی برای دریافت اقامت بلند مدت ترکیه باید حداقل به مدت ۸ سال (یا ۵ سال یه صورت متوالی) در ترکیه با اقامت کوتاه مدت خود زندگی کنند.که در اقامت دایم نیز شما مانند اقامت کوتاه مدت اجازه زندگی در خاک ترکیه را خواهید داشت ولی تبعه خارجی محسوب میشوید و گرفتن پاسپورت ترکیه شامل حال شما نمیشود.

معیارهای اصلی دریافت اقامت بلند مدت ترکیه :

1-اقامت در ترکیه حداقل به مدت ۸ سال (یا ۵ سال یه صورت متوالی)
2-عدم داشتن سوء پیشینه در سه سال گذشته
3-عدم دریافت کمک اجتماعی در سه سال گذشته
4-داشتن درآمد کافی و پایدار و توانایی اداره خود و خانواده
5-فرد تحت پوشش یک بیمه معتبر پزشکی باشد (برای متقاضیان زیر ۶۵ سال و بالای ۱۸ سال)
6-عدم تهدید امنیت عمومی و پایبند به قوانین و نظم عمومی
7-خرید ملک با ارزش ۱ میلیون دلار آمریکا سریعترین راه برای اخذ اقامت دائم ترکیه است.
بیاد داشته باشید که اگر بدلیل مسائل حقوق بشری یا پناهندگی فردی در ترکیه سکنی داشته باشد به هیچ عنوان نمی تواند اقامت دائم ترکیه را کسب کند.
پس از توضیحات انواع اقامت در این قسمت به شرایط اخذ تابعیت میپردازیم

تابعیت:

شرایطی که شما بعنوان یک شهروند ترک بتوانید در خاک ترکیه زندگی کنید تابعیت گفته میشود در این حالت شما از تمامی حقوق شهروندی ترکیه برخوردار خواهید بود و پاسپورت این کشور به شما تعلق خواهد گرفت. شما در دو صورت موفق به اخذ تابعیت ترکیه خواهید شد: الف)ازواج با یک شهروند ترکیه در صورتی که 3سال از این ازدواج گذشته باشد شما میتوانید جهت گرفتن تابعیت اقدام نمائید که مطابق با ماده 16 قانون تابعیت ترکیه ازدواج با یک تبعه ترک بصورت مستقیم باعث اخذ تابعیت ترکیه نمیشود ولی افرادی که سه سال متوالی متاهل بوده در صورت نداشتن شراط ذیل میتوانند اقدام به اخذ تابعیت کنند. 1- فعالیتی مغایر با زندگی مشترک 2-اقدامات مخالف امنیت ملی و نظم عمومی ب) حالت دوم برای گرفتن تابعیت کشور ترکیه اجازه کار قانونی در این کشور است به این صورت که شما ویزای کاری و بیمه کاری به مدت 5سال بدون وقفه توسط کارفرما داشته باشید. مدارک لازم جهت اخذ تابعیت یا شهروندی ترکیه به قرار زیر می باشد:

1-تکمیل فرم درخواست
2-کپی و اصل پاسپورت
3-تمام مدارک قبلی درخواست اقامت بعلاوه تمام تمدیدهای قبلی اقامت
4-دو قطعه عکس رنگی با سایز پاسپورت
5-مدارکی دال بر داشتن تمکن مالی مناسب برای هزینه های مدت زمان اقامت در ترکیه (میزان مشخصی در قانون قید نشده است) برای خود و 6-خانواده تحت تکفل
7-داشتن گواهی عدم سوء پیشینه از پلیس ترکیه
8-عدم استفاده از کمک های مالی عمومی در سه سال آخر اقامت
9-داشتن بیمه از یک بیمه خصوصی
10-مدارک دال بر خرید ملک، قرارداد کاری یا تاسیس و ثبت شرکت
11-داشتن تسلط کافی به زبان ترکی