آموزش ترکیه

سیستم آموزش ترکیه

طبق قانون اساسی جمهوری ترکیه، هر شهروند حق تحصیل دارد که برای آموزش ابتدایی اجباری رایگان است. به جز موسسات دارای مجوز ویژه و خارجی ، ترکی را باید به عنوان زبان مادری آموزش داد. از سال 2012 ،دوازده سال آموزش برای دختران و پسران اجباری است ، که می توان آنها را به 4 + 4 + 4 سال آموزش تقسیم کرد.

وزارت آموزش ملی (MEB) مدیریت آموزشی کشور را بر عهده دارد و وظیفه تدوین برنامه های درسی ، هماهنگی کار، سازمان های رسمی ، خصوصی و داوطلبانه ، طراحی و ساخت مدارس ، تهیه مواد آموزشی و… را بر عهده دارد. شورای عالی آموزش ملی در مورد برنامه ها و آیین نامه های تهیه شده توسط وزارت بحث و تصمیم گیری می کند.

دولت مرکزی مسئولیت تمام هزینه های تحصیلی مردم را بر عهده دارد ، حدود 10٪ از بودجه عمومی برای آموزش ملی اختصاص می یابد.

تقویم دانشگاهی آموزش ترکیه عموماً از اواسط ماه سپتامبر آغاز می شود و تا اواسط ژوئن ادامه دارد ، با برخی از تفاوت های بین مناطق شهری و روستایی روز مدرسه ها معمولاً یک جلسه صبح و بعد از ظهر است اما در مدارس شلوغ ، یک جلسه تقسیم شیفت صبح و بعدازظهر وجود دارد. مدارس به مدت پنج روز در هفته (دوشنبه تا جمعه) در مجموع 35-40 ساعت برگزار هستند. یک تعطیلات دو هفته ای در زمستان بین ژانویه – فوریه وجود دارد. دانشگاه ها معمولاً سال تحصیلی را در دو ترم معمولاً بین اکتبر – ژانویه و بین فوریه / مارس – ژوئن / جولای برگزار می کنند.

سیستم آموزش ترکیه از دو بخش اصلی تشکیل شده است: آموزش رسمی و آموزش غیر رسمی.

آموزش ترکیه

آموزش رسمی

آموزش رسمی عبارت است از آموزش منظم افراد در گروه سنی مشخص که در مدارس داده می شود. که شامل آموزش های ابتدایی ، آموزش ابتدایی ، آموزش متوسطه و مؤسسات آموزش عالی است.

آموزش مقدماتی

آموزش مقدماتی ابتدایی یک آموزش اختیاری برای کودکان بین 3-5 سال است که زیر سن آموزش ابتدایی اجباری هستند.

هدف از این آموزش اطمینان از رشد جسمی، ذهنی و حسی کودکان و دستیابی به عادت های خوب، آماده سازی کودکان برای تحصیلات ابتدایی، ایجاد فضای مشترک رشد برای کسانی است که در شرایط ناخوشایند زندگی می کنند و اطمینان حاصل می شود که به زبان ترکی صحبت می شود. آموزش های خوب و درست پیش دبستانی در مهد کودک ها، کلاس های مهد کودک در مدارس ابتدایی و مهد های خصوصی، همه تحت نظارت وزارت داده می شود. آن ها معمولاً در شهرها و شهرهای بزرگ تر متمرکز می شوند.

آموزش ابتدایی

با یک قانون جدید در سال 2012 ، چهار سال ابتدایی + چهار سال مدرسه راهنمایی اجباری است، به دنبال آن چهار سال آموزش اجباری دبیرستان (در مجموع 12 سال آموزش اجباری را انجام می دهد).

آموزش ابتدایی برای کلیه پسران و دختران در سن 5/5 سال اجباری است و در مدارس دولتی بصورت رایگان انجام می شود. این مدارس هشت سال تحصیلی (4 + 4) را ارائه می دهند. همچنین مدارس خصوصی (و پولی) تحت نظارت دولت است.

در بیشتر مدارس ابتدایی ، دروس زبان خارجی از کلاس 4 شروع می شود. بیشتر دانش آموزان مدارس ابتدایی به طور مشابه لباس می پوشند تا از اختلاف طبقاتی اجتماعی بین دانش آموزان ثروتمند و فقیر جلوگیری کنند.

اگر بچه ها نتوانند کلاس را پشت سر بگذارند ، مجبور است سال آینده همان کلاس را تکرار کند. در پایان 8 سال دانش آموزان موفق 4 سال دیگر به آموزش متوسطه می روند.

هدف از آموزش ابتدایی اطمینان از این است که هر کودک دانش ، مهارت ها ، رفتارها و عادات اساسی را برای رسیدن به یک شهروند خوب بدست می آورد ، مطابق با مفاهیم اخلاقی ملی پرورش یافته و برای زندگی و برای سطح بعدی تحصیلات به علایق و مهارت هاب او موازی است.

آموزش ترکیه

آموزش متوسطه

آموزش متوسطه چهار سال اجباری است و دبیرستان های عمومی ، فنی و حرفه ای (لیزه ، لیز به زبان ترکی) را شامل می شود که چهار سال آموزش را ارائه می دهد (تا سال 2005، 3 سال بوده است).

دبیرستان های عمومی دانش آموزان را برای مؤسسات آموزش عالی آماده می کنند. برخی از مدارس متوسطه و دبیرستان های خصوصی کلاس های مقدماتی زبان خارجی را دارند. این نوع از لیز های خصوصی دارای آموزش دو زبانه هستند (مانند دبیرستان ایتالیایی ، دبیرستان آلمانی ، دبیرستان اتریشی ، دبیرستان فرانسوی و غیره).

دبیرستان های حرفه ای و فنی با هدف آموزش پرسنل مجرب ، آموزش تخصصی نیز ارائه می دهند.

لیزهای فنی شامل سازندهای ویژه مانند برق ، الکترونیک ، شیمی ، ماشین آلات ، موتورها ، ساختمان و غیره می باشند.

هدف آموزش ترکیه

هدف از آموزش متوسطه، ارائه حداقل فرهنگ مشترک به دانش آموزان ، شناسایی مشکلات فردی و اجتماعی ، جستجوی راه حل ها ، افزایش آگاهی به منظور مشارکت در توسعه اجتماعی – اقتصادی و فرهنگی کشور و آماده سازی دانش آموزان برای آموزش عالی ، برای حرفه ، زندگی و تجارت مطابق با علایق و مهارتهای آنها است.

علاوه بر دبیرستان های معمولی ، دبیرستان های عصر نیز معمولاً در همان ساختمان مدرسه فعالیت می کنند. اینها به گونه ای طراحی شده است كه كسانی كه پس از دوره ابتدایی (یا دبیرستان) مشغول به كار هستند ، می توانند آموزش رسمی خود را ادامه دهند.

بیشتر دبیرستان ها متعلق به ایالت هستند و فرصت های آموزشی رایگان را ارائه می دهند. به منظور فراهم کردن فرصت های برابر برای کودکان با منابع مالی محدود ، دبیرستان های دولتی با امکانات شبانه روزی وجود دارند. این مدارس رایگان هستند و دانش آموزان طبق نتایج یک امتحان قرار می گیرند. همچنین بسیاری از دبیرستان های خصوصی نیز وجود دارند که توسط والدین هزینه آن ها پرداخت می شوند.

آموزش

دانشگاه های ترکیه با رعایت اصول آتاتورک ، مؤسسات جمهوری هستند. دانشگاه ها ، دانشکده ها ، انستیتوها ، آموزشگاه های آموزش عالی ، هنرستان ها ، آموزشگاه های آموزش عالی حرفه ای ، دانشکده های پلیس و ارتش و دانشکده ها و مراکز تحقیقاتی و کاربردی به عنوان مؤسسات آموزش عالی در نظر گرفته می شوند.

دانشگاه ها، دانشکده ها و آموزشگاه های آموزش عالی چهار ساله با قانون تأسیس می شوند ، در حالی که مدارس حرفه ای ، ادارات و بخش های دو ساله توسط شورای آموزش عالی (YÖK) تأسیس می شود.

دانشگاه ها زیر نظر این شورا قرار دارند و برنامه های آنها باید بطور منظم اعتباربخشی شود. شورای آموزش عالی یک هیئت امنای ملی کاملاً مستقل و بدون هیچگونه وابستگی سیاسی و دولتی است.

دانشگاه ها دارای مجالس، معاونان، سنا و هیئت های اداری و همچنین شوراهای دانشجویی هستند. در دانشگاه ها این آموزش به طور کلی به زبان ترکی است. در بعضی دانشگاه ها انگلیسی، فرانسوی و آلمانی به عنوان زبان آموزش با یک سال مقدماتی در صورت لزوم استفاده می کنند.

فارغ التحصیلان دبیرستان ها در صورت گذراندن امتحانات پذیرش می توانند در دانشگاه ها شرکت کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *